Nagykövetségünk éves nemzeti fogadását október 8-án, Szűz Mária, Magyarok Nagyasszonya liturgikus ünnepén, a Szent Péter-bazilika Magna Domina Hungarorumnak szentelt magyar kápolnájának búcsúnapján tartja. A Római Magyar Akadémián tartott esemény szentszéki díszvendége Paul R. Gallagher érsek, a Szentszék államokkal és nemzetközi szervekkel fenntartott kapcsolataiért felelős titkára, magyar díszvendége Dr. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter voltak.
Dr. Habsburg-Lotharingiai Eduard szentszéki nagykövet rövid köszöntőjében háláját és örömét fejezte ki mindazok felé, akik jelenlétükkel megtisztelték rendezvényünket. A jelenlegi „sötét”, gyakran ijesztőnek látszó időkben a remény jelének tekinthető egy nemzeti ünnepi fogadás, ahol a diplomaták találkozhatnak és párbeszédet folytathatnak. Személyes hangvételű köszöntőjét egy kérdéssel fejezte be. „Ha már a diplomaták sem találkoznak és diskurálnak egymással, akkor ki más fogja ezt megtenni?”
Dr. Habsburg-Lotharingiai Eduárd nagykövet
Dr. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter beszédében felidézte, hogy az ezeréves Magyarország első királya, Szent István Szűz Máriának ajánlotta országát, és a millennium évében XIII. Leó pápa engedélyezte a Magyarok Nagyasszonyának ünnepét. Hangsúlyozta: Magyarország és a Szentszék kapcsolatai hosszú és gazdag múltra tekintenek vissza. A magyarok büszkék keresztény identitásunkra, hiszünk abban, hogy közös európai örökségünk érték, identitást adó erő és a jövő záloga, ezért a jövőben is éltetni fogjuk keresztény hagyományainkat, kulturális gyökereinket – fogalmazott a miniszter, aki számokkal is illusztrálva mutatta be miként segíti a magyar állam az Egyház működését. A tárcavezető arra is felhívta az egybegyűltek figyelmét, hogy keresztény kötelességünknek tartja a békéért való cselekvést és imát. Beszédében méltatta a Szentszék és Magyarország gyümölcsöző kapcsolatrendszerét, kiemelve annak ékes példáját, miszerint Ferenc pápa háromszor is személyes jelenlétével hangsúlyozta figyelmét népünk iránt. Hangsúlyozta a két állam közötti számos nézetazonosságot, például az életvédelem, a hagyományos családok támogatása, az üldözött keresztények megsegítése terén. Mind a Szentszék, mind Magyarország vallja, hogy a tartós békéhez vezető út alapja csak a párbeszéd lehet. Várakozással tekintünk a 2025-ös Szentévre, melyre megfelelő súlyú magyar részvétellel készülünk. A miniszter beszédét Ferenc pápa 2023. áprilisi látogatása alkalmával, a Magyarok Nagyasszonyához mondott fohászával zárta: „Te, aki a Béke Királynője vagy, öntsd az emberek és a népek vezetőinek szívébe a vágyat, hogy a békét építsék, hogy a következő nemzedékeknek a remény jövőjét nyújtsák, ne a háborút; egy bölcsőkkel és nem sírokkal teli jövőt; egy testvérekkel és nem falakkal teli világot!”
Dr. Hankó Balázs miniszter
Paul Richard Gallagher érsek, a Szentszéki Államtitkárság államokkal és nemzetközi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős titkára, de facto külügyminiszter beszédében felidézte a magyar állam és a katolikus egyház ezeréves kapcsolatát, és Szent István királyunk azon döntését, hogy országát a Szűz Máriának ajánlja, mely cselekedetét „az isteni gondviselésbe vetett bizalom magasztos példájának” nevezett. A magyar emberekről szólva méltatta azok hitét, gazdag spirituális és kulturális örökségét, zárógondolataiban pedig kérte a Magyarok Nagyasszonyát, hogy vigyázó szemét továbbra is tartsa a magyar népen.
Paul. R. Gallagher érsek
A programot a budapesti Jazzation acappella együttes nagy sikerű koncertje ékesítette, amelyen közel száz vendég vett részt a Vatikán, a Szentszék mellé akkreditált Diplomáciai Testület, a Szuverén Máltai Lovagrend, a sajtó és a római magyar közösség részéről.
Jazzation accapella együttes