„A Szentatya február 10-én Karikó Katalint, a Szegedi Tudományegyetem professzorát a Pápai Életvédő Akadémia rendes tagjává nevezte ki” – olvasható a szentszéki közleményben. A Szent II. János Pál pápa által alapított intézmény bioetikai kérdésekkel foglalkozik, melyek középpontjában az élet védelme szerepel. Az akadémia legfeljebb hetven tagból áll, akiket a pápa nevez ki öt évre.

Karikó Katalin, Fotó: Pontificia Accademia per la Vita

Karikó Katalin a kinevezést követően az X-en közzétett videójában mély megtiszteltetésének adott hangot, és visszaemlékezett a 2023-ban megrendezett vatikáni konferenciára, amelyet követően a pápával személyesen is találkozott. A kongresszus után a Vatikáni Rádiónak adott interjújában kifejtette, hogy az akadémia konferencia meghívása azért keltette fel az érdeklődését, mert az a bioetika kérdéseiben különböző hátterű kutatók álláspontjának megismerésére biztosít fórumot. Az akadémia „tagjai között vannak muzulmánok, zsidók és más vallásúak, csak hogy megismerjék egymást és beszéljenek egymással. Nekem ez nagyon szimpatikusnak tűnt”.

Karikó Katalin február 11-én közzétett videóüzenetében megköszönte a fontos kinevezést és kitartó munkára bíztatta az ifjú kutatókat annak érdekében, hogy „jobb hellyé tegyék a világot”.

Karikó Katalin 1955-ben született Szolnokon, tanulmányait Szegeden végezte, kutatni is itt kezdett. 1985-től az Egyesült Államokban folytatta karrierjét, itt kezdte el a módosított nukleozidokkal kapcsolatos kutatásait, amelyek később lehetővé tették a hatékony mRNS-vakcinák kifejlesztését. E kutatási eredményeit 2023-ban Nobel-díjjal is elismerték.